Поскапе нафтата на берзата во Њујорк

Од:

Нафтата изутринава во текот на електронското работење на берзата во Њујорк поскапе на повеќе од 89 долари за барел, благодарение на показателите дека кинеската економија заздравува по долгиот период на успорување на растот.

dobivaj vesti na viber

Цената на американската „лесна“ нафта за терминална испорака во јануари на Њујоршката стокова берза се зголеми за 30 центи на 89,21 долари за барел.

Европскиот „брент“ на Меѓународната берза на нафта во Лондон поскапе за 41 цент на 111,64 долари за барел.

Би можело да ве интересира

Извозниците на нафта од Саудиска Арабија нема да го поддржат Западот да ги ограничи цените на руската нафта

А1он

Цената на нафтата надмина 116 долари за барел

Ана Ололовска

Франција бара нафтата од Иран и Венецуела да се врати на меѓународниот пазар

А1он

Русија ја симна Саудиска Арабија од првото место

Бајден до американските нафтени компании: Произведувајте повеќе горива, намалете ги профитите

А1он

Инфлацијата во САД и коронавирусот во Пекинг ја намалија цената на нафтата на 121 долар

А1он