„Порше“ вложува 63 милиони евра во нова германска вселенска агенција

Од:

Автомобилската компанија „Порше аутомобил холдинг СЕ“, која меѓу другото ја контролира и „Фолксваген групацијата“, е најновиот голем инвеститор којшто се стреми кон улога во вселенската трка, преку развој на ракети и на технологиите на иднината.

Компанијата, која е во мнозинска сопственост на семејството Порше-Пих од 1931 година, најави инвестиција во германската „Исар аероспејс“ – нова вселенска агенција која ќе се обиде да ги следи актуелните играчи во оваа област – „Блу ориџин“, сопственост на Џеф Безос, „Спејс-икс“ на Илон Маск и „Вирџин галактик“ на Ричард Бренсон.

„Порше“ за почеток, ќе вложи околу 63 милиони евра во новиот проект, покрај компанијата „ХВ капитал“ и швајцарската банка „Ломбар Одије“, како дел од финансискиот вкупен влог од 140 милиони евра досега.

Би можело да ве интересира

На тинејџер случајно му биле уплатени 9 милиони евра на сметка: Сакал да купи Порше

Енергетска одржливост за успешна електрична мобилност предводена од Порше Македонија

Ана Ололовска

Претрес во канцелариите на „Порше“ поради сомневање за корупција

Татјана Ташкова