Поевтинуваат горивата од полноќ

Од:

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два денари за литар, а цената на дизел горивата се намалуваат за 1,5 денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,67 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 82 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 84, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 78,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 77 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,065 денари за килограм се зголемува малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 41,411 денари.

Би можело да ве интересира

Нови цени на бензинот и дизелот од полноќ

Ана Ололовска

Се намалува цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98

Ана Ололовска

Поевтинуваат „еуросупер 95“ и дизелот

Нема промени во цената на бензинот и дизелот

Ана Ололовска

Се намалуваат цените на горивата

Ана Ололовска

Нема промена во цената на бензинот и дизелот

Ана Ололовска