Подготвителна седница на РКЕ за електропреносниот систем

Од:

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска ќе одржи подготвителна седница на која ќе го разгледа Годишниот план за одржување на далекуводи на АД МЕПСО.

dobivaj vesti na viber

Покрај тоа, РКЕ на седницата ќе ги разгледа и планот за развој на електропреносниот систем на земјава за периодот од 2019 до 2029 година, како и долгорочните прогнози за потребите од електрична енергија и моќност на АД МЕПСО.

Би можело да ве интересира

РКЕ: Издадени над 200 лиценци за производство на електрична енергија од обновливи извори

Ана Ололовска

Бислимоски: Допрва доаѓаат месеци во кои што температурата ќе биде пониска, неопходно е рационално трошење на сите енергенси

Ана Ололовска

Бислимоски: Да не креваме хистерија и да правиме паника, скопјани од утре ќе имаат парно

Орце Костов

Бислимоски: Потрошувачите плаќаат само за она што го имаат потрошено, РКЕ не ги признава кражбите на електрична енергија во крајната цената

Ана Ололовска

ЕВН: Надоместокот за пренос и дистрибуција постои отсекогаш, сега се издвојува согласно европските регулативи, а РКЕ признава само дел од вкупните загуби, дел се на товар на компанијата

Ана Ололовска

Бислимоски почна да штеди во РКЕ: Дојдов на работа по скали, планирам да ослабам

Орце Костов