Почнува четвртото издание на Macedonian Manufacturing Expo 2020

Од:

Од денеска почнува четвртото издание на „Macedonian Manufacturing Expo 2020 – The Virtual Edition“, бизнис настан посветен на лесната преработувачка индустрија.

Целта е на едно местo да се поврзат македонските компании кои се занимаваат со преработка на метал, гума, пластика и електро-електронската индустрија со купувачи од Европската унија и со странските директни инвеститори во земјава.

Годинава, поради пандемијата, настанот ќе биде пренесуван преку платформата www.eventora.eu/mme2020.  Планирани се повеќе од 200 видео бизнис средби меѓу 50 компании од земјата, регионот и Европската Унија. Учесниците на настанот ќе може да ги видат производите и излагачите презентирани на виртуелниот саем, како и да учествуваат на панел дискусиите и презентациите од неколку домашни и меѓународни институции.

– Оваа година заради виртуелниот карактер на настанот ги покануваме сите заинтересирани компании, организации, институции, како и индивидуални посетители кои сакаат да добијат нови знаења, контакти и можност за вмрежување со компании од повеќе од 10 земји во регионот и Европа. Секој заинтересиран може бесплатно да се регистрира како посетител и да го проследи содржините на Macedonian Manufacturing Expo 2020”, посочуваат од Асоцијацијата на метална и електро индустрија (МАМЕИ) кои се организатори на настанот.

Настанот е организиран во соработка со Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија и со поддршка на Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем и Амбасадата на Кралството Холандија.

Настанот почна во 2016 година како еднодневен, но доби регионален и саемски карактер, вклучувајќи компании од Балканот.

Би можело да ве интересира

Османи: Бизнисот треба да ги предводи добрососедските односи

Ана Ололовска

Азески: Политичките случувања не влијаат врз бизнисот со Бугарија

Заев на состанок со Асоцијацијата на странски компании: Партнерски креираме поволен деловен амбиент

Ана Ололовска

Турски „Арчелик“ купува 60 проценти од бизнисот на „Хитачи“

Креирана дигитална алатка за кариерно насочување

Ана Ололовска

Нова бескаматна кредитна линија од 31 милион евра за малите бизниси

Ана Ололовска