Петков: Првиот од седумте танкери со течен гас за Бугарија ќе биде растоварен во Грција

Од:

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков го прекина владиниот состанок за да соопшти дека е обезбедено пристаниште во Грција за истовар на првиот од седумте обезбедени танкери со течен гас .

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Петков пред новинарите во зградата на владата кажа дека услов за добивање на ова количество течен гас во август останува идното Министерство за енергетика да ја обезбеди потребната инфраструктура од Грција и Турција, за да го транспортира гасорт на своја територија.

Петков најави дека со овој договор Бугарија ќе има по еден брод за течен гас од октомври годинава до април следната година. Тој најави дека денеска ќе биде потпишан договор за набавка на течен гас, но тој ќе има можност до 19 август да го потврди новата бугарска Влада.

Според Петков, договорениот гас ќе биде поевтин за 40 долари.

Денешната седница на бугарската Влада во оставка со голема веројатност е последна, бидејќи следната недела се очекува да стапи на функција новата преодна влада, која ќе биде четврта што ќе ја именува претседателот на Бугарија Румен Радев откако стапи на функцијата во 2017 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Меѓуанародната агенција за енергија и советува на ЕУ да го штеди природниот гас

Русија престана да испраќа гас во Италија

Ана Ололовска

Гаспром: Од гасоводот истече гас колку што и треба на Данска за три месеци

Ана Ололовска

Вучиќ: Ќе им дадеме гас на Македонците

А1он

Додека се бара ЕУ да ја мобилизира сета расположлива енергија, гневот кон Германија расте

Ана Ололовска

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија