Парнарџиева Змејкова и Спасов се повлекуваат на нивно барање, Иванов поради истек на мандат

Од:

Директорката на Фондот за здравствено осигурување и државниот секретар во Министерството за правда се повлекуваат од функцијата на нивно барање, а поради истек на мандатот сменет е и директорот на Управата за животна средина.

На последната седница Владата одлучи на местото на директорката на ФЗОМ Маја Парнарџиева Змејкова да дојде Јован Грповски, а на позицијата државен секретар во Министерството за правда наместо досегашниот Диме Спасов го именува Илија Ристовски. За нов директор на Управата за животна средина е именуван Игор Трајковски кој доаѓа на местото на досегашниот директор Филип Иванов.

Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев денеска на прес-конференција информираше дека Парнарџиева Змејковска и Диме Спасов се сменети на нивно лично барање, а Иванов поради истекување на мандатот.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Новата Влада ќе има помалку министри и за 20% намалена администрација

А1он

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

А1он

Прогласена кризна состојба на дел од територијата на Македонија поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти

А1он

Заев: За 10-15 дена ќе имаме Влада, сите опции се отворени

Кристијан Ландов

Грчкиот премиер направи мали промени во Владата

А1он

Владата ќе помогне побргу да се изгради водоводот во тетовско Синичане

А1он

Leave a Comment

8 − 7 =