Пандемијата сериозно ја наруши надворешната трговија на БиХ

Од:

Пандемијата на коронавирусот нанесе сериозен удар врз надворешно-трговската размена на Федерацијата БиХ, соопшти Комората за надворешна трговија на БиХ.

Според податоците на таа институција, од 1 јануари до 30 април годинава, забележан е пад на извозот од 12,91 отсто, како и пад на увозот од 15,97 проценти.

Вистинските негативни ефекти станаа видливи дури во април.

Во однос на март, забележан е пад на извозот за 17,17 проценти, како и пад на увозот за 26,17 проценти, пренесува порталот Кликс.ба.

При споредбата на надворешно-трговската размена од април 2020 година со истиот месец лани, забележан е пад на извозот за 34,78 проценти, како и пад на увозот за 37,30 проценти, покажуваат податоците на Комората на БиХ.

Би можело да ве интересира

Голем пожар во индустриската зона во Мостар

Ана Ололовска

Изетбеговиќ и Човиќ денеска ќе разговараат за долгоочекуваните измени на Изборниот закон во БиХ

Ана Ололовска

Почина Момчило Крајишник

Ана Ололовска

„Дневни аваз“: Мини шенген ќе ги унапреди економските односи во регионот

А1он

Во БиХ има седум до осум илјади мигранти

Ана Ололовска

Метју Палмер денеска во Сараево

Ана Ололовска