Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Од:

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од Меѓународниот монетарен фонд.

– ММФ проценува дека пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно и предвидува кумулативна загуба на глобалната економија во текот на две години од над 12 трилиони американски долари“, рече на прес-конференција генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, пренесува Си Ен Ен.

Според него, светот веќе потроши милијарди во справувањето со краткорочните последици од пандемијата.

– Само Г20 мобилизираше повеќе од 10 трилиони долари фискален стимул за да ги ублажи ефектите на пандемијата, рече Тедрос.

– Тоа е веќе три и пол пати повеќе откако што потроши светот за целиот одговор на глобалната финансиска криза, рече тој.

Тедрос истакна дека финансирањето на акцелераторот на СЗО е најдобриот економски стимул во кој светот може да инвестира.

– Акцелераторот е единствената глобална иницијатива што ги обединува сите глобални регулаторни набавки и набавки потребни за сите алатки неопходни за да се стави крај на пандемијата, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Најтешкиот ден од пандемијата во Црна Гора: осуммина починати, 40 отсто од тестираните позитивни

А1он

Џонсон ги објави новите рестриктивни мерки во Британија

А1он

Трамп: Кина мора да одговара пред светот за пандемијата

А1он

По подолго време, ниту еден починат од Ковид-19 во Косово за 24 часа

А1он

Јанша ги повика болниците во Словенија да се вратат на моделот на работа од пролетоска

А1он

Во Иран значителен раст на бројот на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска