Пандемијата го запре растот на големите германски градови

Од:

Пандемијата на коронавирусот го запре растот на големите германски градови, се наведува во анализата на Центарот за истражување на животната средина Хелмхолц.

„Причината за тоа во 2020 година беше намалена имиграција, помал наталитет и поголема смртност“, посочува авторот на студијата, проф. Дитер Ринк.

Научниците очекуваат негативен развој и за тековната година.

Тие го анализирале развојот на Берлин, Хамбург, Франкфурт, Келн, Минхен, Лајпциг, Дрезден, Хановер, Дизелдорф, Есен, Бремен, Штутгарт, Нирнберг, Дортмунд и Дуизбург.

На крајот на 2010 година, тие градови растат стабилно, намалувајќи се за 0,55 проценти помеѓу 2017 и 2018 година, додека во 2019 година растот беше на 0,36 проценти.

Минатогодишниот раст беше минус 0,18 проценти.

Лајпциг, Хамбург и Минген се единствените три града кои имаа умерен раст.

Би можело да ве интересира

Олаф Шолц: Гласачите покажаа дека сакаат да бидам идниот канцелар на Германија

Лашет: Тесна борба, унионистите сакаат да ја предводат владата

Излезни анкети: ЦДУ/ЦСУ и СПД освоија по околу 25 проценти од гласовите на изборите во Германија

Катерина Павлова-Николовска

Германците одлучуваат кој ќе биде наследник на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Германците утре го бираат наследникот на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Меркел повика да се гласа за Лашет со цел „Германија да остане стабилна“

А1он