„Панасоник“ прекинува со производство на чипови

Од:

Управата на јапонскиот електронски гигант „Панасоник“ објави дека прекинува со производство на полупроводници поради интензивната конкуренција од Кина и Јужна Кореја.

Од истата причина, донесена е одлука да се продаде тајванската филијала на компанијата – Panasonic Semiconductors Solutions; Nuvoton по цена од 250 милиони долари.

Потегот означува крај на легендарниот јапонски бизнис од 1980-тите и 1990-тите, кога Панасоник беше глобален производител и двигател на иновациите во производството на чипови.

Панасоник како целина предвидува пад на оперативната добивка од 27 отсто. Покрај тоа, челниците на Панасоник минатата недела најавија дека производството на панели со течен кристал ќе заврши до 2021 година.

Би можело да ве интересира

Британија потпиша со Јапонија пост-брегзит трговски договор

Ана Ололовска

Јапонски научници: Ковид-19 причинува со месеци отежнато дишење, слабост и опаѓање на косата кај оздравени пациенти

Ана Ололовска

Премиерот на Јапонија во посета на Виетнам и Индонезија

Ана Ололовска

Рекорден број јапонски домаќинства добија помош за кирија

Ана Ололовска

Јапонски суперкомпјутер докажа дека влажноста може да влијае врз ширењето на Ковид-19

Ана Ололовска

Помпео: Верувам дека јапонскиот премиер ќе работи на засилување на односите со САД

Ана Ололовска