Паѓаат акциите на Фејсбук

Од:

Акциите на Фесјбук, после третиот ден на берзата, продолжуваат на паѓаат. Во Њујорк вредноста по акција, пред затварањето на берзата паднала за 8,9 отсто, односно на 31 долар, пренесува Танјуг.

Вкупно, од петокот, кога Фејбук за првпат излеза на берза, акциите изгубија 18, 42 проценти од својата вредност.

За помалку од 4 дена, вредноста на компанијата падна за околу 19 милјарди долари.

Во последните неколку седмици пред да излезе на берзата, Фејсбук претрпе неколку непријатни удари. Нејзиниот основач, Марк Цукенберг, беше јавно критикуван бидејќи на презентацијата пред инвеститорите од Волстрит се појави облечен во дуксер.

Банкарите беа навредени од неговото однесување, а дел од нив се запрашаа дали 28-годишниот Цукенберг е способен да ја води компанијата.

Би можело да ве интересира

Волстрит џурнал: Закерберг отпушта илјадници вработени од Мета платформс

Ана Ололовска

ФТ: Европски официјални лица побараа од Фејсбук и Твитер да затворат профили на повеќе од 100 руски амбасади и државни институции

Ана Ололовска

Твитер недостапен во Русија, проблеми и со Фејсбук и Инстаграм

Ана Ололовска

Фејсбук им забрани на руските државни медиуми реклами и монетизација на платформата

Ана Ололовска

Русија делумно го ограничи пристапот до Фејсбук

А1он

Во Франција почнува со работа Фејсбук Њуз

Ана Ололовска