Паѓа цената на становите во Скопје, расте побарувачката

Од:

Индексот на цената на становите во Скопје во последниот квартал од 2014 година бележи пад од 5,3 проценти, покажуваат податоците на Народна банка на Република Македонија.

На годишна основа намалувањето е 0,6 отсто. Според НБРМ, тоа е резултат на намалувањето на цената е континуираниот раст на понудата на станови.

Кумулативната вредност на станбени објекти изградени во периодот 2011-2014 е за 72 отсто повисока, период кога стартуваше проектот на државата „Купи куќа, купи стан“, во однос на периодот 2007-2010 година.

Раст има и на страната на побарувачката на станови во четвртиот квартал од 2014 година според податоците на НБРМ, ако се земе предвид растот на станбените кредити во овој период.

На Саемот за градежништво кој стартува следната недела, градежните компании најавија попусти на дел од понудата на станови кои ќе траат само за време на саемските денови.

Би можело да ве интересира

Секој петти стан во Скопје е под хипотека

А1он

Гувернерката на Народна банка примила заканувачки пораки на Фејсбук, испраќачот е фатен

А1он

НБРМ: Сите субјекти да ја почитуваат нашата самостојност и одлуките да не се ставаат во политички контекст

А1он

Богов: Гувернерката ја донесе единствената исправна одлука за „Еуростандард банка“

А1он

НБРМ ги демантира обвинувањата од Костовски, сториле сè за да ги заштитат депонентите и доверителите

Блокирано плаќањето сметки и исплатата на пензии во „Македонски пошти“

Кристијан Ландов

Leave a Comment

eleven + nine =