Пад на невработеноста во еврозоната

Од:

Невработеноста во еврозоната забележа мал пад во октомври, откако стапката на невработеност во сезонски прилагодени услови се намали до 8,4 отсто, во споредба со септември кога изнесувала 8,5 проценти, соопшти денеска статистичката агенција на ЕУ (Евростат).

Меѓутоа, на 12-месечна основа, стапката на невработеност е значително поголема од 7,4 проценти, регистрирани во октомври минатата година, бидејќи последиците од коронавирусот имаат влијание врз економијата, се наведува во соопштението на Евростат.

Поради пандемијата, која предизвика катастрофален удар врз глобалните активности, во последните месеци имаше бран на отпуштања, и покрај големиот спасувачки пакет, објавен од Брисел со цел да се поддржат бизнисите.

Би можело да ве интересира

Регионална директорка на УНФПА: Финансиските стимулации за раѓање деца не се доволни

Ана Ололовска

ЕУ изгубила 134 милијарди евра во ДДВ поради фискална евазија во 2019

Ана Ололовска

Потрошувачката на гас во Европа достигна невиден рекорд

А1он

Европа е единствениот регион каде што продолжува да расте бројот на новозаразени со Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Намален бројот на жртви во сообраќајки во ЕУ, делумно поради Ковид-19

А1он

СЗО: Европа е единствениот регион во светот каде расте смртноста од Ковид-19

А1он