Ослободени електрични перформанси: Претставен новиот PORSCHE TAYCAN CROSS TURISMO

Од:

Под отворено небо и акустична музика, претставена е комплетно новата едиција на Porsche – Taycan Cross Turismo.

Инспириран од визијата која беше отелотворена со претставувањето на првиот концепт уште во 2019 година, Porsche испрати клучен сигнал за електричната иднина на мобилноста.

Високотехнолошката шасија со погон на сите тркала и адаптивна воздушна суспензија за апсолутна бескомпромисност. Опционалниот пакет Off-Road го зголемува растојанието од земјата до 30 mm. Ова значи дека Cross Turismo може да се вози и на потежок терен. Стандардниот „Gravel Mode“ ја подобрува соодветноста на новиот модел за возење по нерамни патишта.

Четири деривати на Taycan Cross Turismo се достапни веднаш по неговото лансирање. Моќноста изнесува 380 коњски сили во основната верзија Taycan 4 Cross Turismo, 490 коњски сили во Taycan 4S Cross Turismo, 625 коњски сили во Taycan Turbo Cross Turismo и 761 коњска сила во најмоќниот Taycan Turbo S Cross Turismo кој забрзува до 100 км/ч за само 2,9 секунди.

Опремени со Performance Battery Plus, вкупниот капацитет на батеријата изнесува 93,4 kWh и секогаш доаѓа стандардно во сите верзии. Досегот на батериите изнесува од 416 до 456 км соодветно на верзијата на Taycan Cross Turismo.

Како дел од овогодинешниот и трет по ред „Skopje Unplugged“ 2021, новиот Porsche Taycan Cross Turismo гордо се претстави на сцената придружуван од акустичната музика на фестивалот на кој учествуваа повеќе изведувачи, како групата Ван Гог, Игор Џамбазов придружуван од Гуру Харе Бенд, Студени нозе и останатите.

ПР текст

Би можело да ве интересира

Најмоќниот 718 Roadster досега: Претставен новиот Porsche 718 Spyder RS

Енергетска одржливост за успешна електрична мобилност предводена од Порше Македонија

Ана Ололовска

Порше сака да стане снабдувач на мотори за Формула 1

А1он

„Порше“ ќе го нуди моделот „911 ГТ2 РС“ во само 1.000 примероци

Ана Ололовска