Од полноќ нови цени на горивата

Од:

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,43% % во однос на одлуката од 12.10.2022 година. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 не се менува. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 0,50 ден/лит. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се намалуваат за 0,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, се намалува за 0,886 ден/кг.

Од 18.10.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 89,00 (денари/литар)

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 91,50 (денари/литар)

– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 103,00 (денари/литар)

– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 98,50 (денари/литар)

– Мазут М-1 НС – 51,034 (денари/килограм)

Би можело да ве интересира

Нови цени на бензинот и на дизелот

Ана Ололовска

Се зголемуваат цените на бензинот и на дизелот

Ана Ололовска

Нова цена на дизелот

Ана Ололовска

Поскапуваат горивата

Горан Наумовски

Нови цени на бензинот и дизелот од полноќ

Ана Ололовска

Дизелот поскапува за половина денар

Горан Наумовски