Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот

Од:

Премиерот Зоран Заев објави на Фејсбук дека денеска на седница на Влада донеле одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, почнувајќи од 21 јануари.

-На денешната владина седница ги разгледавме епидемиолошките насоки, при што Владата донесе одлука дека почнувајќи од 21 јануари, угостителските објекти ќе работат до 21 часот.

Со оваа одлука заршува и вонредното ограничување на работното време во угостителските објекти на бензиските пумпи, како и за гостите сместени во хотелите, мотелите, хостелите и останатите сместувачки капацитети, при што истите ќе можат да работат со редовното работно време утврдено со законот за работа на овие угостителски капацитети, објави Заев.

Во исто време, министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил напиша дека следната недела, откако ќе ја анализираат епидемиолошката состојба во земјата, можно е дополнително олабавување на мерките, односно работното време на угостителските објекти да биде до 23 часот.

Би можело да ве интересира

Битиќи до кафеанџиите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Жарко Настоски

Битиќи нема да оди против Комисијата, свадбите остануваат забранети

Маја Илиевска-Пачемска

Холандските кафеанџии ја тужат владата поради мерките

Жарко Настоски

Организаторите на свадби бараат да се дозволат веселби под маски или ќе продолжат да блокираат улици

Жарко Настоски

Словенечките кафеанџии бараат од Владата чаре за нивната дејност

Жарко Настоски

Бектеши: Не прифаќам ултиматуми, угостителите добија поддршка

Катерина Павлова-Николовска