Нова средба на Еврогрупата за Грција пред утрешниот Европски совет во Брисел

Од:

Министрите за финансии од еврозоната ќе се соберат повторно вечерва во Брисел во напорите да се постигне спогодба за буџетскиот план и реформите во Грција, потребни за отпуштање на 7,2 милијарди евра, кои беа замрзнати минатото лето, а кои се дел од втората програма на Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд од 2014 година.

dobivaj vesti na viber

Голем број финансиски експерти предупредија дека за да се добие зелено светло за овие финансии потребно е претходно Атина и институциите (ЕК, ЕЦБ и ММФ) да ја завршат својата работа, односно да ги прецизираат и разработат деталите од грчките предлози во сферата на даноците, пензиите и приватизацијата, претставени во понеделникот.

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави по самитот на еврозоната во понеделникот дека сите страни се цврсто решени да пронајдат решение.

Тој смета дека новите грчките предлози се чекор напред во целокупниот процес.

Би можело да ве интересира

УНХЦР стравува дека во потонатиот чамец во близина на Родос загинале десетици бегалци и мигранти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем шумски пожар на грчкиот остров Тасос

Ана Ололовска

Намалена невработеноста во Грција

А1он

Стајкурас: Грција по 12 години се враќа во европската нормала и повеќе не е исклучок во еврозоната

Промени во начинот на работење на Националната служба за разузнавање на Грција

А1он

Спасувачка акција во близина на грчкиот остров Родос, спасени 29 лица

Катерина Павлова-Николовска