Никола Поповски именуван за в.д. главен извршен директор на Развојната банка на Северна Македонија

Од:

Никола Поповски е именуван за нов вршител на должност – главен извршен директор на Развојната банка на Северна Македонија, стои во дописот од Банката до Македонската берза на хартии од вредност АД Скопје.

dobivaj vesti na viber

Одлуката е донесена на седница на Надзорниот одбор на Банката одржана на 13 август.

Поповски доаѓа на местото на Кирил Колемишевски, кој на функцијата беше од 15 мај годинава.

Никола Поповски е универзитетски професор. Тој е поранешен министер за финансии, а од октовмри 2002 до ноември 2003 година беше и претседател на Собранието на РМ.

Би можело да ве интересира

Вицегувернерката Митреска: Централните банки забрзано работат на истражувања за воведување дигитални валути

МБА: Банките располагаат со доволно девизна готовина и девизи за задоволување на сите потребите на граѓаните

Ана Ололовска

Виза и Мастеркард ги блокираа картичките на санкциониарните руски банки

А1он

Нови 42,2 милиони евра пласирани кон домашните компании преку Развојната банка

А1он

Именувани нови членови на Надзорниот одбор на Развојната банка

Ана Ололовска

Развојна банка: 11 декември краен рок за поднесување на барање за дополнителен грејс-период за „Ковид 3“ кредитната линија

Ана Ололовска