Нестиќ: Во Хрватска е можен пад на БДП до 10 проценти

Од:

Ако епидемиолошкиот ризик релативно брзо заврши негативното влијание врз хрватската економија ќе биде помало, а ако потрае ќе биде поголемо, а можен е и пад на бруто домашниот производ (БДП) за десетина проценти, изјави Данијел Нестиќ од загребскиот Економски институт.

Поради пандемијата со новиот коронавирус, во Хрватска не работат компаниите, граѓаните помалку трошат, секој трет работник е на мининална плата, а за 14 денови отказ добиле 12.000 луѓе.

– Ова е почеток и треба да се надеваме дека владините мерки барем привремено ќе го запрат растот на бројот на невработени лица, посочи Нестиќ.

Тој додаде дека очекува во вториот дел од годината да нема експоненцијален раст.

– Економијата е посилна од 2008 година, исто така и владините мерки, тука се и средствата од Европска Унија, па верувам дека нема да го достигнеме рекордното ниво од 400.000 невработени, колку што имаше за претходната криза, посочи Нестиќ

Тој додаде дека владиниот пакет мерки е доволен во моментот, но оти потребно е и отпушување на делот на долговите во компаниите.

Би можело да ве интересира

Уапсена поранешна хрватска градоначалничка

А1он

Хрватска ги отвора границите, но не и за Македонија и Србија

Ана Ололовска

Јутарњи лист“: Хрватска ќе плаќа надомест за скратеното работно време

Ана Ололовска

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

А1он

Поголемиот дел Хрватите бараат отворање на границите

А1он

ВИДЕО: Жестока тепачка на семафори во Загреб

А1он