Непроменети цените на угостителските услуги

Од:

Цените на угостителските услуги во август годинава остана на исто ниво како во претходниот месец, а се зголемени за 0,3 отсто во споредба со ланскиот август.

Според податоците на Државниот завод за статистика, зголемување е забележано во групата Алкохолни пијалаци за 0,2 отсто.

Цените на угостителските услуги за периодот јануари ‒ август 2020 година, во однос на истиот период од минатата година, пак, се зголемени за 0,4 отсто, додека во однос на декември 2019 година е забележано зголемување за 0,4 отсто.

Би можело да ве интересира

СУТКОЗ: Кризата поминува, работници во угостителството нема

Ана Ололовска

Бектеши: Се реализираат сите мерки од шестиот пакет, угостителите може да аплицираат согласно критериумите

Ана Ололовска

Угостителските услуги во мај поскапеле за 0,3 отсто

Ана Ололовска

НУК со барање до Владата да бидат опфатени сите угостители со финансиската поддршка

Ана Ололовска

6.000 кафеани, барови и дискотеки ќе добијат државна помош

Жарко Настоски

Битиќи: Избравме соодветен, праведен и правичен модел за да му помогнеме на туристичко-угостителскиот сектор

Ана Ололовска