Нема да има гас додека не се укинат санкциите

Од:

Испораката на руски гас во Европа преку гасоводот „Северен тек 1“ нема да биде целосно обновена додека „колективниот Запад“ не ги укине санкциите против Москва поради конфликтот со Украина, соопшти Кремљ.

Дмитриј Песков, портпарол на претседателот Владимир Путин, ги обвини санкциите од ЕУ, Велика Британија и Канада за неуспехот на Русија да испорача гас преку клучниот гасовод што го носи гасот до Германија од Санкт Петербург преку Балтичкото Море.

„Проблемите со испумпувањето на гасот беа предизвикани од санкциите што ги воведоа западните земји кон нашата земја и неколку компании“, рече Песков, пренесе Интерфакс.

Коментарите на Песков беа најострото барање на Кремљ досега за ЕУ ​​да ги укине санкциите во замена Русија да продолжи со испораките на гас на континентот.

Русија продолжува да испорачува гас во Европа преку гасоводот од советската ера преку Украина, кој остана отворен и покрај конфликтот, како и преку гасоводот Јужен тек низ Турција.

Но, Песков рече дека Русија не може целосно да го продолжи транспортот преку Северен тек 1 додека Западот не ги укине санкциите. Тој ги обвини западните земји дека предизвикуваат „превирања“ со негирање на правните гаранции на Газпром дека турбините испратени на поправка ќе бидат вратени.

„Очигледно е дека животот на луѓето, бизнисмените и компаниите во Европа се влошува. Се разбира, обичните луѓе во овие земји ќе имаат сè повеќе прашања за нивните лидери“, рече Песков.

Би можело да ве интересира

Во Москва се урна хеликоптер што го користи Путин

Ана Ололовска

Русија ги блокира веб-страниците на ЦИА и ФБИ

ЕУ сака да формира обвинителство кое ќе собира докази за руските злосторства

А1он

ЕУ ги продолжи економските санкции кон Русија

А1он

ЕУ бара од Босна и Херцеговина да воведе визи за граѓаните на Русија

А1он

Русија го прогласи независниот новински сајт „Медуза“ за непожелна организација