Недостаток на дизел на пазарот, Русија целосно го забрани извозот

Од:

Руските цивили веројатно имале недостиг на нафта и дизел во последните недели, соопшти британското Министерство за одбрана (МО).

„Недостигот веројатно нема да биде директна последица на војната“, се додава.

„Веројатно тие ќе бидат предизвикани од голем број фактори, вклучително и краткорочно зголемување на побарувачката од земјоделскиот сектор, годишно одржување на рафинеријата во текот на летото и привлечни извозни цени.

Се вели дека Русија го суспендирала речиси целиот извоз на дизел и нафта за да ги стабилизира своите домашни пазари на 21 септември.

„Овој потег речиси сигурно дополнително ќе ја ограничи понудата на тесниот глобален пазар, што веројатно ќе има најголемо влијание врз земјите кои моментално зависат од руските резерви на гориво“, додаде Министерството за одбрана.

Би можело да ве интересира

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло

Од полноќ нови цени на горивата

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов