НБРМ предвидува раст на македонската економија од 2,2 отсто

Од:

Најновата проекција на НБРМ за растот на македонската економија годинава е 2,2 проценти.

dobivaj vesti na viber

– Имаме мала надолна ревизија на растот на БДП за 2013 година. Претходно очекувавме растот да биде 2,6 проценти, а за наредната година наместо 3,4 проценти очекуваме раст од 3 проценти, истакна гувернерот на НБРМ Димитар Богов на денешанта прес-конференција.

Тој додаде дека причина за надолната ревизија е падот на странската ефективна побарувачка особено од нашите најголеми трговски партнери.

Народна банка на Република Македонија има и надолна ревизија на инфлацијата од претхдоните 3,5 на 3,2 проценти за годинава и од 2,6 проценти на 2,3 за 2014 година.

На прес-конфернцијата гувернерот потенцира дека се очекува капиталните приливи во оваа и во наредната година да бидат доволни за покривање на дефицитот во тековната сметка и дополнителна кумулација на девизни резерви. Девизните резерви се оценува дека ќе се одржуваат на адекватно ниво.

Народната банка ќе ја остварува целта да се одржи ценовната и финансискста стабилност.

Би можело да ве интересира

ММФ со Извештај за аранжманот ПЛЛ – високи оцени за монетарната политика, финансискиот сектор и банкарската супервизија

Народна банка: Новини во платежната сфера од 1 јануари-Советот на НБ донесе 12 подзаконски акти

Ана Ололовска

Крстевска: Разликата меѓу нашата инфлација и ЕУ инфлацијата е одраз на домашни структурни фактори

Годинава ќе ја завршиме со инфлација од 14,3 отсто, цените ќе ја празнат потрошувачката кошничка и следната година

Орце Костов

Нов удар по џебот на граѓаните: Банките ги зголемуваат провизиите за подигнување готовина и за кредитни картички

Орце Костов

Инфлацијата во октомври 19,8 отсто, постои ризик да се зголеми повеќе

Орце Костов