Нарушено производството на Форд и на Тојота поради протестите во Канада

Од:

Автомобилските компании Форд и Тојота соопштија дека протестите во Канада против епидемиолошките мерки го нарушиле производството во канадските фабрики.

dobivaj vesti na viber

Тојота соопшти дека не очекува какво било производство до крајот на неделата во фабриката во Отава.

Поради голем број предизвици поврзани со производствените синџири, лошите временски услови и Ковид-19, Тојота продолжува да има недостиг што влијае на производството во нашите фабрики во Северна Америка, вклучително и во Канада, соопшти компанијата.

Тојота во Онтарио ги произведува РАВ 4 и неговата хибридна верзија, како и Лексус РХ 350 и РХ 450х.

Форд поради протестите ја затворија фабриката во Канада и соопшти дека се можни сериозни последици за северноамериканската автомобилска индустрија.

Повеќе од 200 камиони и други возила од 28 јануари ги блокираа улиците во центарот на Отава во знак на протест поради задолжителната вакцинација против Ковид-19.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Премиера на целосно новата Toyota bZ4X

Ана Ололовска

Премиера: Новата Opel Astra пристигна во Македонија

Ана Ололовска

Peugeot и Opel доминантни со своите гами на електрични и plug-in хибридни возила

Ана Ололовска

Новото лице на новиот ŠKODA KAROQ е тука!

Ана Ололовска

Поскапувањето го натера секој трет Германец да престане да вози, некои почнаа и да крадат гориво

А1он

ВИДЕО: Втората генерација на NX отвора комплетно ново поглавје за брендот Lexus

Ана Ололовска