Народната банка го објави конкурсот за основци и средношколци по повод Светскиот ден на штедењето

Од:

Народната банка го објави традиционалниот Конкурс за ученици од основното и средното образование по повод Светскиот ден на штедењето ‒ 31 октомври.

Темите оваа година ќе бидат „Штедењето – мудра одлука за подобра иднина“ за литературна или ликовна творба за учениците од основното образование и „Штедењето и управувањето со личните финансии во современото дигитално време“- за литературна творба – есеј за учениците од средното образование

Крајниот рок за доставување на творбите е 22 октомври 2021 година.

За најдобрите творби ќе бидат доделени вкупно 15 награди, во неколку категории според возраста на учениците.

Повеќе информации за конкурсот можат да се најдат на линкот: https://bit.ly/Konkurs_Den_na_shtedenje

Би можело да ве интересира

Денови на финансиската писменост: Народната банка упати јавен повик до сите заинтересирани граѓани

Ана Ололовска

Годишен раст од 8,1 процент на вкупните депозити и од 6,7 проценти на вкупната кредитна поддршка

Ана Ололовска

Средба Аранитаси ‒ Ангеловска-Бежоска: Транспарентноста и успешното работење на Народната банка предуслови за поволен економски амбиент

Ана Ололовска

НБ: Поставеноста на монетарната политика соодветна на макроекономските услови

Ана Ололовска

Народна банка ја зголеми проекцијата за инфлација, се очекува таа да остане во умерени рамки

Ана Ололовска

Народна банка: Раст од 3,9 проценти и инфлација од 3,1 процент за годинава, засега не се очекуваат шокови

Ана Ололовска