Намибија отстранета од списокот на ЕУ за даночни оази

Од:

Земјите членки на ЕУ ја отстранија Намибија од списокот на даночни оази, соопшти денеска Советот на ЕУ.

Европската Унија сега ја смета Намибија за кооперативна земја со добро финансиско владеење.

Другите пет земји и територии кои остануваат на списокот на даночни оази се Тринидад и Тобаго, Самоа, Гуам, Американска Самоа и Американските Девствени Острови.

Овие острови не ги спроведуваат критериумите кои ги бара ЕУ од даночните оази: да ги почитуваат стандардите за автоматска размена на финансиски информации, да водат борба против фискална евазија на мултинационални компании и да избегнуваат да привлекуваат офшор компании.

Би можело да ве интересира

Лаури: Целта на естонската дигитална трансформација не беше членството во ЕУ и НАТО, туку подобри јавни услуги и подобра инфраструктура

А1он

ЕУ го поздрави подобрувањето на односите со САД

Ана Ололовска

ЕУ воведува ден на органското производство на храна

Ана Ололовска

Луксембург има најмногу автомобили по жител во Европската Унија

А1он

Варвициотис: ЕУ да биде доследна и кредибилна во обврските кон Западен Балкан

А1он

Довжан: Се надеваме дека дијалогот Софија Скопје ќе го деблокира ЕУ патот за Македонија

А1он