Нафтата со најниска цена на светските берзи од почетокот на војната во Украина

Од:

Поради зголемениот страв од рецесија, кинеската нула-ковид политика и зголемените резерви на САД, меѓу другото, цената на барел нафтата падна на најниско ниво од почетокот на војната во Украина. Брент нафтата вчера на берзата во Лондон затвори на цена од 94,12 долари, што претставува најниска цена од 18-ти февруари. Во текот на денот цената се спушти и до 93,60 долари за барел, пишува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Денес, на берзата во Лондон цената на нафтата за септемвриските фјучурси се полека се искачи, но сепак уште е под 95 долари.

Неделава, цената на нафтата доживеа голем пад откако беше објавено дека резервите во САД се поголеми од очекуваното бидејќи потрошувачката паѓа поради високите цени на дериватите. Кина која е најголем увозник на нафта и деривати придонесува за падот поради својата ковид политика на затворање на ризични области.

Стравот од економски пад во Европа и во САД кој може да донесе рецесија е најголемата причина за падот на цената особено откако земјите од ОПЕК + се согласија да произведуваат 100.000 барели нафта повеќе на дневно ниво (0,1% од светската побарувачка) во услови на намалена побарувачка.

-Сепак разговорите за рецесија се се погласни и можно е таа да стане реалност во услови на неизбалансираност, изјавил за Ројтерс, Крег Ерлам, берзански аналитичар од Лондон, кој очекува и пад на нафтата под 90 долари ако продолжат надолните економски трендови.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 60 земји се борат да овозможат увоз на храна, објави Политико

А1он

ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино жито

Ана Ололовска

Рекорден раст на цените на храната во САД

Ана Ололовска

Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Ана Ололовска

САД обвинија ирански државјанин за подготовка на атентат врз Болтон

Ана Ололовска

Унгарците нудат да му платат на Киев за нафта наместо Русите

А1он