На пазарите најмногу поскапеле компирите, кромидот, зелката и лимоните

Од:

Најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во јуни 2013 во споредба со истиот месец лани се забележува кај компирите, кромидот, зелката и лимоните.

Според Државниот завод за статистика, најголемо намалување на цените е забележано кај црешите, праските и бананите.

Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо е евидентирано кај компирите, кромидот и зелката. Најголемо намалување се забележува кај морковот, дињите и бананите.

Би можело да ве интересира

ФАО: Цените на храната пораснале рекордно, најмногу поради војната во Украина

А1он

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот и екстра лесното масло сега ќе чинат исто

Жарко Настоски

Водата во Штип поскапува за 5,4 проценти

Жарко Настоски

Горивата поскапуваат за денар до денар и пол по литар

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ утре пак ќе протестира против поскапувањето на струјата

Жарко Настоски

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ, со колона автомобили „против мафијата на Заев и поскапа струја“

Жарко Настоски