На еврозоната и се заканува рецесија

Од:

Министрите за економија во еврозоната предупредија на ризик од рецесија поради „вториот бран“ на пандемијата на коронавирусот и повикаа на одржување фискална политика прилагодена на растот.

– Заострувањето на рестриктивните мерки, се разбира, ќе има влијание врз економската активност, изјави еврокомесарот за економија Паоло Џентилони по видео-конференцијата во Еврогрупата пред полноќ.

Тој се надева дека економскиот шок ќе биде послаб отколку во „првиот бран“ на пандемијата минатата пролет.

– Компаниите и вработените се подобро подготвени да работат од далечина, но во исто време постои неизвесност за времетраењето на вториот бран, објасни тој.

– Секторот за услуги, а особено туристичкото сместување, културата и забавата, ќе бидат најтешко погодени, нагласи тој.

Паскал Донохју, претседател на Еврогрупата на министри на 19 земји од еврозоната, ја повтори својата „посветеност кон невидена политика за поддршка на буџетот“.

– Јасно е дека сите европски земји сега се наоѓаат во „вториот бран” на пандемијата. Оваа влошена здравствена состојба силно ги погодува нашите економии и значително го зголеми ризикот од рецесија во еврозоната, изјави Клаус Реглинг, директор на Европскиот механизам за стабилност ЕСМ), систем за управување со финансиска криза во еврозоната.

Би можело да ве интересира

ЕЦБ: Последиците од климатските промени можат сериозно да ги погодат банките во еврозоната

А1он

Вакцинацијата ја турка европската економија напред, во јуни најголем скок во 15 години

Жарко Настоски

Пленковиќ очекува влез на Хрватска во еврозоната на почетокот на 2023 година

Еврозоната повторно во рецесија, БДП се намали за 0,6 проценти

Ана Ололовска

ЕЦБ: Европејците очекуваат безбедност и приватност од дигиталното евро

Ана Ололовска

Меѓугодишната инфлација во еврозоната во февруари изнесува 0,9 отсто

Ана Ололовска