МЗШВ и оризопроизводителите постигнаа договор

Од:

Откупувачите да ја почитуваат откупната цена, а министерот за земјоделство Арјанит Хоџа од следната недела лично ќе ја следи состојбата со откупот на оризот, било договорено на денешната средба на министерот со оризопроизводителите.

– Договорено е дека откупувачите ќе ја почитуваат откупната цена од 20 ден/кг за сортата „Сан Андреа“ и 17 ден/кг за другите сорти. Скоро сите откупувачи, до МЗШВ имаат доставено ценовник согласно овие цени, со ветување дека нема да одат под договореното. Министерот Хоџа им вети на оризопроизводителите дека од следната недела кога и откупот ќе биде поинтензивен, лично ќе излезе на терен и ќе ја следи состојбата, дали се почитуваат договорените откупни цени, информира Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Оттаму соопштуваат дека како дополнителна помош, од Ковид програмата на Владата, се издвојуваат по три денари за оризопроизводителите, а дополнително, во текот на месецов, ќе биде донесена одлуката дали исплатата на овие три денари ќе биде по килограм или по обработлива површина. Овие средства ќе им бидат исплатени до 25 декември годинава.

На средбата се разговарало и за изнаоѓање на нови пазари како што е турскиот, кој минатата година пројави интерес да откупува наш ориз.

– Сите опции се отворени, МЗШВ веќе работи на многу стратегии. Министерот Хоџа изјави дека дијалог и со откупувачите и со производителите, е единствениот начин на кој секогаш ќе ги носиме најдобрите решенија, се вели во соопштението од МЗШВ.

Би можело да ве интересира

Оризопроизводителите договорија исплата на редовните субвенции, но и дополнителна поддршка за засеана површина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев и Хоџа: Со акцијата за пошумување ги обновуваме зелените површини за здрава животна средина

Ана Ололовска

Пчелите и медот да бидат заштитени со закон, граѓаните да научат како се препознава вистински мед

Ана Ололовска

Хоџа: Нема да дозволиме поединци да профитираат политички на сметка на лозарите

Ана Ололовска

Министерот Хоџа им гарантира на лозарите дека нема да остане неоткупено грозје

Ана Ололовска

Винариите ќе откупат околу 90 милиони килограми грозје

Ана Ололовска