ММФ: Пакетот за закрепнување на ЕУ треба да има повеќе грантови, а не заеми

Од:

Пакетот мерки на Европската унија за опоравување на економијата од пандемијата на коронавирус треба да се состои во најголем дел од грантови, а не од заеми, изјави Гита Гопинат, главен економист во Меѓународниот монетарен фонд за германскиот весник „Шпигел“.

– Во спротивно, пакетот мерки нема да предизвика економско закрепнување, вели Гопинат во изјавата објавена денеска во весникот.

Лидерите на ЕУ се договорија во април да формираат фонд за итна поддршка на економијата на 27 држави од Унијата, а за конечните детали допрва треба да се договорат

Би можело да ве интересира

Средба Бесими – ММФ: Целта ни е следните години растот да се дуплира

Ана Ололовска

ММФ: На корона-кризата не ѝ се гледа крајот

А1он

Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

А1он

ММФ: Пандемијата може да го зголеми економскиот јаз помеѓу половите

Ана Ололовска

ММФ: Растот на бројот на заразени од Ковид-19 е најголемиот ризик за американската економија

А1он

ММФ: Пандемијата ќе го намали светскиот БДП за 4.9 проценти

А1он