ММФ не и попушта на Грција

Од:

Meѓународниот монетарен фонд останува на цврстите ставови, Грција мора доследно да ги исполни ветувањатакои ги даде за да ја добие финансиската инекција за преживување. Ова јасно јасна порака ја пренесе првиот човек на фондот, Кристин Лагард, во интервју за лондонски „Гардијан“.

Таа ги повика Грците да си ги платат даноците.

„Грчките родители треба да преземат одговорност, за нивните деца да не бидат погодени од мерките за намалување на државните трошоци. Родителите треба да плаќаат даноци,“ изјави Лагард.

Лагард изјави дека „многу повеќе е вознемирена за судбината на децата во селските училишта во Нигер, кои учат само по два часа во денот затоа што немаат елементрани услови за образование“.

„На нив мислам цело време, затоа што тие повеќе имаат потреба од помош отколку Грција“, децидна е Лагард.

 

Би можело да ве интересира

Стилијанидис: Во невремето во Атина ќе имавме и до 300 загинати, ако се потврдеа прогнозите и ако не преземевме мерки

Ана Ололовска

Спортските натпревари во Грција со зголемен број гледачи

Ана Ололовска

Јоргос Папандреу се кандидира за претседател на Движењето на промена

А1он

Циодрас: Со вакцинацијата избегнавме 8.400 смртни случаи во Грција од Ковид-19

Ана Ололовска

Од Грција за Португалија заминаа 48 бегалци

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,1 степен во морскиот дел јужно од грчкиот остров Карпатос

Leave a Comment

ten + nine =