ММФ: На земјите во развој ќе им требаат над 2,5 трилиони долари за справување со пандемијата

Од:

На земјите во развој ако продолжи кризата со пандемијата ќе им бидат потребни над 2,5 трилиони долари помош, изјави главниот економист во Меѓународниот монетарен фонд, Гита Гопинат.

– Во март оценувме дека на земјите во развој ќе им биде потребна помош од околу 2,5 трилиони милијарди долари. Мислам дека ситуацијата се влоши. Како што изгледа кризата ќе треа подолго. Сумата од 2,5 трилиони милијарди се однесуваше ако кризата биде надмината до крајот на 2020 година. Но, стравувам дека финансиските потреби ќе се зголемат и значително ќе ја надминат таа бројка, посои Гопинат.

Во март шефицата на ММФ, Кристалина Георгиева изјави дека на земјите во развој ќе им бидат потребни 2,5 трилиони милијарди долари помош за борба против новиот коронавирус, но оти нема да бидат доволни внатрешните резерви и кредитирањето на внатрешниот пазар и затоа е нужно потребна помош од ММФ.

Би можело да ве интересира

Средба Бесими – ММФ: Целта ни е следните години растот да се дуплира

Ана Ололовска

ММФ: На корона-кризата не ѝ се гледа крајот

А1он

Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

А1он

ММФ: Пандемијата може да го зголеми економскиот јаз помеѓу половите

Ана Ололовска

ММФ: Растот на бројот на заразени од Ковид-19 е најголемиот ризик за американската економија

А1он

ММФ: Пакетот за закрепнување на ЕУ треба да има повеќе грантови, а не заеми

Ана Ололовска