ММФ и Светска банка со виртуелни пролетни средби поради коронавирусот

Од:

Пролетните средби на ММФ и Светската банка, кои редовно се одржуваат во Вашингтон, поради коронавирусот ќе бидат спроведени во виртуелен формат, соопштија Кристалина Георгиева, директор на ММФ, и Дејвид Малпас, претседател на СБ.

Средбите годинава требаше да се одржат од 13 до 19 април.

– Вознемирени сме од ситуацијата со ширењето на коронавирусот. Со оглед на ризиците по здравјето на учесниците, раководствата на ММФ и Светската банка, и бордовите на директори, договорија заеднички план за промена на форматот на пролетните средби на ММФ и Светска банка во виртуелен формат, се наведува во објавениот документ.

Поради епидемијата на коронавирус беа откажани низа настани во повеќе земји во светот. Така на пример, се размислува и за откажување на Летните олимписките игри 2020 година во Токио.

Би можело да ве интересира

Чилеанка на 111 години го победи коронавирусот

Ана Ололовска

Мнозинството европратеници ги поздравија предлозите за планот за закрепнување

А1он

Преглед на состојбата со коронавирус во светот

А1он

УНВТО очекува пад на туризмот за 70 отсто во светски рамки

А1он

Според Меркел пандемијата не е завршена

А1он

Захариева: Очекувам од 15 јуни нормално движење во ЕУ и соседните држави

А1он