Младите ќе може да отворат бизнис со главнина од едно евро, без да плаќаат режиски трошоци

Од:

Министерот за економија Крешник Бектеши најави основање на фирми со минимална основна главнина од едно евро.

Тој најави дека ќе биде формирано старт-ап село кое ќе нуди можност за младите кои сакаат да отворат бизнис без да плаќаат режиски трошоци.

„Ќе работиме на намалување на трошоците и административните процедури за добивање правна документација за потребите на бизнисот“, рече Бектеши.

Тој изјави дека главната цел во неговиот нов мандат ќе биде подигнувањето на животниот стандард на граѓаните на нивото на развиените европски земји.

„Преку мерките и програмите на Mинистерството за економија ќе работиме на создавање нови работни местa. Планот е невработеноста да се намалува по три проценти годишно“, најави Бектеши.

Би можело да ве интересира

Угостителите сакаат и понатаму да работат во недела

Искра Манојлоска

Угостителите и туристичките работници ќе добијат 7.5 милиони евра од државата

Твоја Партија ги осудува изјавите на Груби, Бектеши и Касами за вработување Албанци и двојазичност во приватните компании

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Бектеши: Мерката за „етничките вработувања“ е во Владината програма изгласана од Собранието

Искра Манојлоска

Бектеши: Во корона кризата исплатени 140 милиони евра – 40 милиони за граѓаните и 100 милиони евра за фирмите

А1он

Министерот за економија Крешник Бектеши е позитивен на коронавирус

Жарко Настоски