МИОА ги отфрли како неточни тврдењата на КСС за јавната администрација

Од:

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) ги отфрли како неточни денешните тврдења на Конфедерацијата на слободни синдикати за јавната администрација.

Во соопштението, МИОА наведува дека вработените во јавната администрација не одат на работа, туку работат од дома веќе втор месец согласно препораките за справување со коронавирусот и нивните плати се непроменети од пред кризата.

– Единствено, со уредба со законска сила Владата одлучи, избраните и именувани лица како знак на солидарност да земаат минимална плата. По одлуката на Уставниот суд, најголем дел од нив сепак се одлучија платата да ја донираат во фондот наменет за справување со Ковид-19, велат од МИОА.

Оттаму апелираат до КСС да престане со ширење на дезинформации, особено во вонредни услови бидејќи на тој начин не му помагаат на никој, а особено не на вработените во јавната администрација.

Би можело да ве интересира

Реорганизацијата на државните органи клучна реформа за подобрување на јавната администрација

Ана Ололовска

Шаќири: Ќе се раскинат договорите со вработените по Рамковен ако двапати одбијат опција за ангжаман

Ана Ололовска

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

Ана Ололовска

КСС: Недела ден за одмор и 50 отсто поголема дневница за оние што ќе работат, се друго ќе биде дискриминирање и селектирање

Ана Ололовска

КСС бара цела плата за работниците кои се во излоација или на боледување поради КОВИД-19

Жарко Настоски

КСС бара да се врати одлуката за исплата на 100 проценти плата за заболените од Ковид

Жарко Настоски