Министерството за финансии треба да понуди решенија за справување со нелегалните игри на среќа на интернет од странски приредувачи

Од:

Министерството за финансии треба да понуди решенија за справување со нелегалното приредување игри на среќа од страна на странски приредувачи на интернет на територијата на државава.

dobivaj vesti na viber

Владата на денешната седница разгледала и усвоила Информација во врска со справување со нелегалното приредување на игри на среќа од страна на странски приредувачи на интернет игри на среќа на територијата на државава

-На седницата Владата го задолжи Министерството за финансии да достави информација со предлог решенија како да се спречи одлевањето на паричните средства по основ на противзакско учество на македонските граѓани во странските интернет игри на среќа, како да се спречи пристапот на македонските граѓани до интернет страните на кои се организираат игри на среќа од правни субјекти кои немаат соодветна лиценца согласно Законот и како да се следат паричните приливи до граѓаните стекнати по овој основ, соопшти владината прес-служба.

Би можело да ве интересира

Отворено писмо на Здружението на вработени во сектор игри на среќа „Сакам да работам“

Ана Ололовска

МФ: Јавниот долг во услови на криза намален на 57,1% од БДП, на ниво под мастришкиот критериум

А1он

МФ: Во подготoвка се правни решенија за промена на надоместокот за приватизација на државно градежно земјиште

А1он

Македонија доби 225,6 милиони евра грант за инфраструктурни и енергетски проекти преку ЕК

А1он

Министерство за финансии: Јавниот долг се менаџира и се одржува на стабилно ниво

А1он

Антикорупциска бара да се разоткрие „шемата“ за кешот од игрите на среќа

Катерина Павлова-Николовска