Министерот Ивановски на состанок на Регионалната школа за јавна администрација во Сараево

Од:

Македонскиот министер за информатичко општество и администрација Иво Ивановски ќе учествува на состанокот на Управниот одбор на Регионалната школа за јавна администрација РеСПА, што се одржува денеска во Сараево.

dobivaj vesti na viber

На состанокот ќе присуствуваат министрите за администрација од Албанија, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, кои заедно со Македонија се членки на РеСПА.

Регионалната школа за јавна администрација, која е сместена во Даниловград, Црна Гора, е меѓународна организација  со мисија за развој на регионалната соработка на полето на јавната администрација. Ја остварува својата мисија преку организација и испорака на тренинг активности, конференции,  вмрежување, публикации и други активности насочени за пренесување знаење и вештини, како и размена на искуства меѓу земјите во регионот и со земјите членки на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Осум лица осудени во Германија за овозможување илегална работа на интернет сајтови

А1он

Гутереш бара сите луѓе да бидат поврзани на интернет до 2030 година

А1он

ДЗС: Техничките пречки во пописот не се должеа на интернет конекцијата

А1он

Снепчет со најголем раст во споредба со последниве неколку години

Ана Ололовска

Добивката и приходите на ТикТок двојно зголемени во 2020 година

Ана Ололовска

Интернет страните на повеќе светски медиуми и на британската Влада кусо беа недостапни

Ана Ололовска