Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Од:

Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари.

Во моменот минималната плата изнесува 12.507 денари.

-Во 2017 година ја зголемивме минималната плата за 3.500 денари, и досега изнесуваше 12.507 денари. Сега ја зголемуваме дополнителни 2.000 денари и ќе изнесува 14.500 денари, изјави Заев.

Потеницра дека до крајот на мандатот се надева дека ќе ја постогнат целта минималната плата да достигне 16.000 денари, а просечната 30.000 денари.

Би можело да ве интересира

Србија од јануари водедува електронско аплицирање „е-странец“ за дозвола за работа за македонски државјани

Ана Ололовска

Азески: Пржинскиите влади го изместуваат нормалното функционирање

Ана Ололовска

Ангеловска: Ќе го забрзаме растот на земјава со примена на дигиталните технологии

Бектеши: Македонските компании се подготвени за членството на земјата во НАТО

Ана Ололовска

Бектеши: Убеден сум дека ќе се стави крај на злоупотребата на „црвената нафта“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Анѓушев: Економијата на прав пат, растот поддржан од реални мерки, без задолжување на државата

Ана Ололовска