Мицкоски за планот кој му го даде на Ковачевски: Обврската која ја преземавме е реализирана

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не знае дали Владата и премиерот Димитар Ковачевски ќе го реализираат неговиот план за ублажување на последиците од кризата. Тој смета дека нивните обврски завршуваат со средбата која ја имаше со Ковачевски.

dobivaj vesti na viber

„Обврската која ја преземавме, е реализирана. Позициите се предадени. Како што знам, ќе има средби, но каков ќе биде процесот – не знам. Немам намера да се вклучувам во комерцијалниот дел. Има лица кои треба да го движат процесот. Го предадовме и предлог законот за измена на Законот за енергетика, за миграција на претпријатијата на регулиран пазар. Тоа е веднаш што треба да се направи“, посочи Мицкоски.

Според него ВМРО-ДПМНЕ продолжува да гради, Владата на ДУИ и СДСМ продолжува да краде.

„Кажав и за чекорите кои треба да ги преземе Владата за следната година да не го поминуваме истиот пат кој го поминуваме оваа година. Не е време за политика, треба да се помогне колку може на граѓаните и стопанството. Стопанството е сериозен предизвик“, додаде Мицкоски.

Според него, македонското стопанство односно фирмите, плаќаат највисока цена на струја споредено со колегите од регионот.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: На Скопје му се случува катастрофа поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски: Први сме во регионот во енергетска трансформација, можеме да станеме зелен центар на Европа

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачевски: Нова инвестиција на германски „Кил“ од 9,2 милиони евра и нови 150 работни места

Горан Наумовски

И Ковачевски збунет од изборот на Абази: На тој систем му требаат уште реформи, има огромна работа пред нив

Кристијан Ландов

Ковачевски: Проекциите за економијата влеваат надеж, наредната година ќе биде подобра

Ковачевски: Работиме интензивно на решение со Србија да обезбедиме поевтина струја за македонското стопанство