Мицкоски: „Херојски“ криминалната влада го намали индустриското производство за 5.3 %

Од:

„Во oктомври 2022 година споредено со Октомври 2021 година, индустриското производство во Македонија се намалило за 5,3%. Неспособната и криминална влада, “херојски” со своите политики го намалила производството во секторот рударство и вадење на камен за цели 13,2%, намалувањето во преработувачката индустрија е 4%, а снабдувањето со електрична енергија, гас, пареа и климатизација бележи опаѓање од 9,2%“, пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својата фб страна.

– Додека владата го намалува индустриското производство, економијата паѓа, истата влада “херојски” си договара тендери во четири очи за авансно да добијат провизии. Одговорност ќе има!!!, вели Мицкоски.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Падна понуда за кладба во Собранието меѓу власта и опозицијата

Кристијан Ландов

Стоилковски: Човекот кој избегал од затвор, за кој држев прес денес, ми става лајк од бегство, Спасовски оставка веднаш

Ана Ололовска

Талески: ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи Договорот со Фронтекс во Собрание

ЕСМ: Блок 1 од РЕК Битола нема дефект, плански е исклучен поради интервенции

ВМРО-ДПМНЕ: Блок 1 на РЕК Битола повторно е надвор од мрежа

ВМРО-ДПМНЕ: Со поданичкиот однос на владата на Ковачевски кон Бугарија, намерно се уриваат интересите на Македонија