Меркел и Лагард гледаат напредок во преговорите со Грција, но потребно е уште да се работи

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа рече дека сите лидери на Европската унија силно аргументирале во корист на обврските кои се потребни за постигнување на договор меѓу Грција и нејзините доверители, јави дописникот на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

На прес-конференцијата по самитот на лидерите од еврозоната во Брисел, Меркел истакна дека се уште треба многу напорно да се работи во преговорите и оти Грција мора да остане во еврозоната.

Таа рече дека времето за договор истекува, додавајќи дека преговорите со грчката Влада се однесуваат на одржливоста на грчкиот долг. Канцеларката, сепак, истакна дека Грција уште многу години нема да мора да почне да враќа голем дел од својот долг.

На посебна прес-конференција, шефот на ММФ Кристин Лагард изјави дека во следните 48 часа во Грција се уште треба да се заврши многу работа. Таа рече дека новите предлози на Грција се подетални, но не се целосно во согласност со она што беше дискутирано.

Истиот став го кажа и претседателот на Еврогрупата, Јерун Дијселблум, според кого потребна е „напорна работа“.

Би можело да ве интересира

УНХЦР стравува дека во потонатиот чамец во близина на Родос загинале десетици бегалци и мигранти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем шумски пожар на грчкиот остров Тасос

Ана Ололовска

Намалена невработеноста во Грција

А1он

Стајкурас: Грција по 12 години се враќа во европската нормала и повеќе не е исклучок во еврозоната

Промени во начинот на работење на Националната служба за разузнавање на Грција

А1он

Спасувачка акција во близина на грчкиот остров Родос, спасени 29 лица

Катерина Павлова-Николовска