Мексико го ратификува новиот Договор за слободна трговија со Канада и САД

Од:

Мексико го ратификува новиот Договор за слободна трговија со Канада и СAД, станувајќи првата земја која даде зелено светло за тој договор и покрај неодамнешните тензии со Вашингтон.

Договорот го одобри Мексиканскиот Сенат со 114 гласови „за“ и четири „против“.

-Мексико испраќа јасна порака за отворена економија и длабока економска интеграција во регионот, соопшти мексиканското Министерство за економија.

Новиот трговски договор треба да биде одобрен од Парламентите во САД, Канада и Мексико, за да може да влезе во сила.

Би можело да ве интересира

Конгресната процедура за импичмент Трамп ја спореди со линч

Хоспитализиран поранешниот американски претседател Џими Картер

Ана Ололовска

Американските сили не смеат да се задржуваат на територијата на Ирак

Ана Ололовска

Трамп загубил меѓу две и пет милијарди долари откако е претседател

Ана Ололовска

Трудо: Канаѓаните ги отфрлија поделбите

Ана Ололовска

Помпео: Доколку е потребно Трамп е подготвен да употреби воена сила

Ана Ололовска