Маржата за горивата ги скара енергетските компании и РКЕ

Од:

Со одлуката за густини и маржи на нафтените деривати објавена во Службен весник на 22 месецов се отсликува реалната состојба на пазарот на нафтени деривати и овозможува цените на нафтените деривати да ги штитат и интересите на потрошувачите и интересите на трговците, порачува Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

-Доколку РКЕ постапеше по барањата на трговците за зголемување на маржата, тоа во пракса ќе значеше и зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во износ од над два денара по литар. РКЕ одлучи да ја задржи постојната трговска маржа со цел да ги заштити интересите на крајните потрошувачи, а особено земајќи ја во предвид економската криза поради пандемијата од Ковид 19, информираат од РКЕ.

РКЕ, додаваат, во целост ги отфрла навредите и квалификациите на компанијата Макпетрол за членовите на РКЕ и ги толкува како емотивна и неаргументирана реакција во отсуство на реално образложение на барањето на компанијата за зголемување на маржата.

-РКЕ и понатаму ќе ја следи состојбата на пазарот со нафтени деривати и ако е потребно ќе преземе соодветни чекори согласно своите надлежности со единствена цел да ги заштити интересите и на потрошувачите и на трговците. Либерализацијата на пазарот на нафтени деривати не е во надлежност на РКЕ. Либерализираните пазари во соседните земји имаат повисоки цени на нафтените деривати во износи од над 20 проценти од цените во Република Северна Македонија. Ако сега во услови на монополска позиција на пазарот со нафтени деривати, во Македонија се случи либерализација на овој пазар тоа ќе значи ценовен шок за сите потрошувачи и удар на економијата, потенцираат од Регулаторната комисија за енергетика.

Би можело да ве интересира

Бислимоски: Намалувањето на ДДВ-то за струјата е едно од решенијата што ги понуди РКЕ пред една година

Ана Ололовска

Лефков: Заев воведува нов данок на сите горива и зголемување на цената за 4.13 денари, остана уште данок во крв да воведат

Еколошка такса од 3,5 денари ќе има и за бензините и за дизелот

Катерина Павлова-Николовска

Ако РКЕ ги прифати барањата на енергетските компании сметките за струја ќе се зголемат за 50 денари на секои 1.000 денари

Ана Ололовска

Бензините поевтинуваат за денар, дизелот за половина денар

Од полноќ пониска цена само на ЕУРОСУПЕР БС-95, цените на другите горива остануваат исти

Катерина Павлова-Николовска