МАПАС издаде дозвола за основање на друштво за управување со задолжителни и доброволни пензиски фондови

Од:

Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС денеска издаде дозвола за основање на друштво за управување со задолжителни и доброволни пензиски фондови на Заваровалница Триглав ДД Љубљана, Република Словенија.

dobivaj vesti na viber

Од Агенцијата соопштија дека, заедно со дозволата издале и условни одобренија за управување со задолжителен пензиски фонд и за управување со доброволен пензиски фонд на Заваровалница Триглав ДД Љубљана, Република Словенија.

– Овие одобренија се условни до основање на друштвото и упис на пензиското друштво во Централен регистер на Република Северна Македонија, нагласија од МАПАС.

Посочија дека, со тој чекор се потврдува стабилноста и сигурноста на пензискиот систем и се претставува можност за поголема конкурентност и развој на пензискиот систем, како и повеќе можности за избор во интерес на членовите на пензиските фондови.

Би можело да ве интересира

Тренчевска: Пензиите ќе продолжат да се исплаќаат предвремено на крајот од месецот, грижата за пензионерите е наш приоритет

А1он

Тасевска: Од утре исплата на мартовските пензии, со дополнителни 1000 денари финансиска поддршка за пензионерите

Мартовските пензии со дополнителните 1.000 денари ќе почнат да се исплаќаат од 29 март

Ана Ололовска

Мартовските пензии со дополнителните 1000 денари ќе почнат да се исплаќаат од 29 март

А1он

Ковачевски: Историското зголемување на пензиите обезбедува квалитетен животен стандард

А1он

Мицкоски: СДСМ не ги зголемува пензиите, го враќа моделот на ВМРО-ДПМНЕ