Малку британски компании успешно стигнуваат до владината финансиска поддршка

Од:

Мал број компании во Велика Британија успешно добија пристап до финансиската помош на Владата за справување со економските последици од коронавирусот, додека многу повеќе засега не успеваат, покажа студија објавена денеска.

Трговската комора на Велика Британија соопшти дека еден процент од компаниите успешно аплицирале според шемата за заеми, а осум проценти навеле дека не успеале.

Други седум проценти истакнуваат дека користеле владини грантови за мали бизниси, но двојно повеќе велат дека не успеале. Фирмите, кои не успеале успешно да добијат пристап до владината помош, како причина ја наведуваат сложеноста на процесот и бавната реакција.

Би можело да ве интересира

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска

Шарма: Мерките внимателно ќе се укинуваат, по препораките на експертите

Ана Ололовска

Во Лондон уапсени 11 лица на протест заради убиството на афроамериканецот Флојд во Минеаполис

Ана Ололовска

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Ана Ололовска

Премиерот на Британија Џонсон со нови мерки за олеснување на состојбата

А1он

Џонсон: Време е Британија да продолжи понатаму

А1он