Макрон повика на „силна поддршка“ за европската автомобилска индустрија поради конкуренцијата од САД и Кина

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон бара „силна поддршка и тоа што е можно поскоро“ за европската автомобилска индустрија наспроти конкуренцијата од Кина и САД.

Во интервју за дневниот весник „Лез еко“ (Les Echos), Макрон изјави дека „силно ја брани европската предност во тој аспект и силната поддршка за автомобилскиот сектор.
„Мораме да го претпоставиме тоа и мора да се случи што е можно поскоро“.

„Американците купуваат амриканско и спроведуваат многу офанзивна стратегија за државна помош…Додека Кинезите го затвораат својот пазар“, објасни Макрон.

Францускиот претседател денеска ќе биде на отворањето на Светскиот автомобилски саем во Париз.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин не им честита Нова година на Бајден, Макрон и на Шолц

Катерина Павлова-Николовска

Макрон за европската безбедност: Мора помалку да зависиме од Америка

Макрон: Ако Путин се согласи на преговори, Западот мора да ги разгледа неговите барања

Макрон по средбата со Маск: Твитер ќе се бори против екстремистичките содржини

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

Oтворена истрага за „незаконско финансирање“ на кампањата на Емануел Макрон во 2017 година