Македонските власти ќе бараат од Косово објаснување за забраната за увоз на компир и мед

Од:

Македонските власти ќе побараат од Косово објаснување со аргументи врз основа на кои меѓународни стандарди е донесена мерката на Приштина за забрана на увоз на компир и мед од земјава.

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов денеска изјави дека македонските производи ги задоволуваат светските стандарди и нема основа изјавата на косовските власти за причините за забрана за увоз на компир и мед.

– Ќе побараме од косовските власти во текот на утрешниот ден со аргументи да ни објаснат врз основа на кои меѓународни стандарди ја воведуваат забраната. Не држи изјавата на Косово дека со ЦЕФТА договорот или по други меѓународни стандарди може да ни воведат забрана, истакна Атанасов, одговарајќи на новинарски прашања по денешната презентација на новиот Правилник за условите за ставање во промет на храната од животниско потекло наменета за директно снабдување до крајните потрошувачи.

Атанасов не даде одговор дали се размислува за некакви контра мерки и за одговор на ова прашање, упати до надлежните органи.

Во петокот, косовскиот министер за трговија и индустрија Ендрит Шаља наложи забрана на увоз на компири и мед од Северна Македонија како одговор на забраната што Скопје ја воведе за увоз на риба за порибување од Косово. Забраната, како што изјави Шаља за порталот „Газета експрес“, ќе остане во сила се додека органите во Северна Македонија не ја преразгледаат одлуката за увозот на риба за порибување.

Би можело да ве интересира

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Самоопределување се жали до Врховен за поништувањето на гласовите од Србија

Тачи барал взаемно признавање, Вучиќ одговорил дека Србија ја признале сите

Татјана Ташкова

Косово: ЦИК ќе ја чека одлуката на Врховен суд за гласовите од Србија

Ѓуриќ: Албанските сепаратисти го официјализираа апратхејдот во Косово

Косово избори: Гласовите од Србија неважечки, пребројување на 1.472 гласачки места