Македонска банкарска асоцијација: Потребен е нов законски рок за исплата на корисниците на финансиска помош

Од:

Со цел успешно реализирање на еднократна финансиска помош од 6.000 денари како дел од четвртиот пакет антикризни мерки, банките максимално ги ставија на располагање своите ресурси и во согласност со Законот за финансиска поддршка (Сл.Весник 290/20 од 07.12.2020) во краткиот законски рок, до крајот на работното време на 25.12.2020 година вршеа распределување на добиените средства на трансакциските сметки на граѓаните. Во овој краток период успешно беа исплатени над 90% од корисниците на финансиската помош – велат од Македонската банкарска асоцијација.

-Македонската банкарска асоцијација ја известува јавноста дека нашите членки – банките, како и досега, подготвени се со сите свои ресурси да излезат во пресрет на проектите од јавен интерес, а посебно на оние кои се наменети за социјално ранливи категории граѓани. Притоа, секогаш активностите мора да бидат во рамки на законските прописи.

Во таа смисла, после истекот на законски дадените рокови, за да се реализира исплатата на сите граѓани на кои во претходниот законски рок не им беше исплатена финансиската поддршка, потребно е да се направат измени на Законот за финансиска поддршка со цел постоечките рокови, да се заменат со нови подолги рокови.

Како и досега банките при исплатата максимално ќе се заложат за заштита на здравјето на сите корисници на банкарски услуги, особено на повозрасните граѓани – стои во соопштението од Асоцијацијата.

Би можело да ве интересира

Занаетчиите ја чекаат поддршката за плати, голем дел не можат да аплицираат за бескаматните кредити на Развојната банка

Жарко Настоски

НБ-МБА: Банкарскиот сектор е јавно добро од интерес на целото општество и тука нема мето за шпекулации

Ана Ололовска

Битиќи најави нови мерки за помош на угостителите

Жарко Настоски

Владата ги усвои новите ограничувања – од утре забрана за движење од 20 до 5 часот, се затвораат кафеаните и обложувалниците

Жарко Настоски

Угостители: Затворените кафеани ќе остават 30.000 луѓе на улица, бараме итна државна помош

Жарко Настоски

Околу седум илјади вработени не зеле плата во февруари чекајќи ја државната помош